Każdemu pewnie przydarzyła się (lub jeszcze przydarzy) pilna potrzeba zmiany kolorów ścian w mieszkaniu – no dobrze, ale skąd w takiej sytuacji czerpać wiedzę o kolorach, jakiego poradnika użyć? Z pomocą przychodzi wzornik Pantone!
Podstawowe informacje
Tak naprawdę wzornik może przydać się nie tylko przy malowaniu ścian, jest on bowiem używany w wielu branżach np. przy poligrafii, projektach wnętrz, czy w jakiejkolwiek innej branży, która jest związana z kolorystyką. Nazwa wzornika pochodzi od nazwy amerykańskiej firmy Pantone Inc., która wzornik ten wymyśliła. Paleta jest wynikiem zmieszania osiemnastu pigmentów, które zostały oznaczone numerami z oznaczeniami dodatkowymi (np. połysk lub fluorescencja). Od 2016 roku w palecie znajduje się 1867 kolorów podstawowych, około 600 kolorów metalicznych, a także 300 pastelowych i neonowych.
Jeden szczegół (a właściwie dwa)
Uwaga! Wzornik Pantone składa się z dwóch oddzielnych części – jedna część zawiera indeks z literą U, druga z C. Literki wydawać mogą się niepozorne, lecz po zagłębieniu się we wzornik, dokładnie widać różnicę w kolorach na tych dwóch częściach, prawda? Otóż cały problem tkwi w rozszyfrowaniu literek, U bowiem pochodzi od słowa uncoated, czyli niepowlekany, co oznacza kolor przystosowany do powierzchni matowej, a C oznacza coated, czyli pokryty, nadający się na powierzchnię z połyskiem.
Mając zatem te podstawowe informacje o wzorniku Pantone, wybór koloru ścian już nigdy nie powinien przysporzyć większych problemów.